Upečte si špaldový apple pie | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Upečte si špaldový apple pie

14. 10. 2022

Vůně skořice, pečených jablek a oříšková chuť špaldové mouky. To je ono! Provoňte kuchyň klasickým jablečným koláčem ze špaldové mouky. Tento původně americký dezert chutí pečených jablek se skořicí přináší vůni podzimu a mnohé z nás přenese do dětství a časů strávených u našich babiček. Zkuste tento opravdu jednoduchý recept a zpříjemněte podzimní snídaně celé rodině. Koláč můžete před podávání vždy ohřát.

Není špalda jako špalda

Špaldová mouka koláči dodá ořechový podtón chutí a příjemně hraje i s ostatními ingrediencemi. Špalda je prastarý druh pšenice, která není šlechtěná a zachovává si vysoký obsah minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Mouka z ní je vzácná, protože pěstování je náročnější a vypěstuje se jí méně než pšenice seté, která se používá na výrobu klasické pšeničné mouky. Čemuž odpovídá i její cena. V českých obchodech je však možné najít i balení, v nichž je místo mouky špaldové běžná pšeničná, nebo je doplněna o pravou špaldovou mouku jen zčásti. Proto je potřeba dát si při výběru pozor. Do doby, než budou i pro špaldovou mouku platit podobná pravidla jako například pro šunku a jiné masové výrobky, můžete se orientovat alespoň zčásti podle obalu. Pokud na něm výrobce uvádí informaci o přítomnosti genomu pšenice seté, je pravděpodobné, že balení nebude obsahovat pouze kvalitní nešlechtěnou špaldu. Dalším vodítkem je cena výrobku. Špalda je totiž cenná surovina právě z důvodu své nešlechtěnosti, protože jen tak si zachová své původní vlastnosti. Šlechtěním tyto vlastnosti ztrácí a přibližuje se běžné pšenici seté.

Jablka a skořice, aneb vůně podzimu

Jablka, jak je všeobecně známo obsahují vlákninu a enzymy, které podporují trávení. Odborný server specializovaný na výživu Vím, co jím, dále uvádí obsah cenný minerálních látek jako jsou vápník, mangan, draslík a železo, ale také látek jako jsou celulóza, vitamín C, vitamíny skupiny B a provitamín A. Jablíčka jsou také bohatá na pektin (rozpustná vláknina), který příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá likvidovat toxiny a tatiny vysušující střevní sliznici. Zmírňuje také zánět a podporuje obnovu střevní mikroflóry. Obsažené kyseliny mají alkalizující účinek v krvi i tkáních, podílejí se také na obnově střevní mikroflóry a brání kvašení ve střevech. Jablka jsou efektivní při průjmu či naopak zácpě a jsou vhodná při dietách a vůbec nejlepší jsou ta lokální, které aktuálně najdeme v přírodě či v obchodech.

Skořice koláč nejen provoní, ale má pro naše tělo i blahodárné účinky, které v tomto chladném období tak moc potřebujeme. Obsahuje látku cinnamaldehyd, která je zodpovědná za většinu léčivých účinků. Působí jako přírodní antioxidant, posiluje imunitní systém, snižuje cholesterol, uklidňuje mysl a dodává nám pozitivní energii. Dále pomáhá krevnímu oběhu a snižuje riziko vzniku srdečního onemocnění.

Ingredience

• 350 g hladké špaldové mouky Babiččina volba

• 1 vejce

• 1 žloutek

• 50 g krupicového cukru

• 225 g změklého másla

Na náplň

• 8 jablek, oloupaných a pokrájených na měsíčky

• vymačkaná šťáva z 1 citronu

• 125 g krupicového cukru

• 1 pol. lžíce skořice

• špetka muškátového oříšku

• 20 g strouhaného másla

• 2 pol. lžíce amaretta, brandy nebo koňaku

Na potření

• 1 vejce

• 20 g třtinového nebo kokosového cukru

Postup

Začněte přípravou těsta. V míse šlehejte nejprve máslo a cukr, pak přidejte vejce a žloutek, směs by měla připomínat míchaná vajíčka. Pak postupně přidejte mouku, a nakonec zpracujte těsto řádně rukama. Zabalte do fólie a nechte hodinu odpočívat v lednici. Na tento koláč se nejčastěji používají zelená jablka Granny Smith, jsou lehce nakyslá a plná šťávy, dobře ale poslouží i jiná jablíčka. Pokrájené na měsíčky je dejte do hrnce, přidejte citronovou šťávu, cukr, skořici a muškátový oříšek, přilijte alkohol, asi 5–6 lžic vody a přiveďte k varu, povařte asi 5 minut, přidejte máslo, promíchejte a dejte stranou.

Před válením těsta si začněte hřát troubu na 210 °C. Těsto vyválejte a vyložte jím koláčovou formu o průměru 23 cm, přesahující okraje odřízněte. Na těsto naneste jablečnou směs. Zbytkem těsta koláč zaklopte. Záleží na vás, jestli utvoříte proužky anebo celou pokličku a třeba vykrajovátky doplníte o lístečky. Potřete rozšlehaným vejcem s cukrem. Pečte 20 – 25 minut.


publikováno: 14. 10. 2022, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: dezerty, pečení

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+