Velikonoční přejídání a preparáty na lepší trávení | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Velikonoční přejídání a preparáty na lepší trávení

6. 4. 2023

Češi Velikonoce evidentně nepodceňují, na svátky jara se připravují i koupí volně prodejných léků na trávení. Momentálně totiž meziroční nárůst zájmu o některé kategorie těchto produktů na Lékáena.cz přesáhl 50 %. Největší zájem je o Pancreolan Forte, Imodium či Espumisan.

Umíme používat léky na lepší trávení?

Pozor! Některými se dokonce můžete předávkovat, nebo vám přinesou nevolnosti, zvracení či dokonce střevní infekce nebo osteoporózu.

Podle Pavly Horákové, farmaceutky a vedoucí online poradny na stránkách Lékárna.cz, je nejčastějším problémem se žaludkem jeho překyselení a následně pálení žáhy či říhání. Dále se objevují potíže s trávením, pocit těžkého žaludku po jídle a bolest v oblasti žaludku. Právě ve sváteční dny – Velikonoce nevyjímaje – nás často tyto problémy trápí v souvislost se svátečním hodováním. Logicky se snažíme pomoci si dostupnými léčivy.

Mezi nejčastěji užívané volně prodejné preparáty na žaludek patří antacida – léky, které neutralizují žaludeční kyselinu a zvyšují pH v žaludku (např. žvýkací pastilky Rennie, Maloox, Talcid). „Nastupují nejrychleji. Vlastně okamžitě, jak se ocitnou v žaludku. Působí však jen několik hodin,“ říká lékárnice. Pozor na předávkování! Neměly by se užívat déle než 14 dní. Při jejich dlouhodobém užívání může docházet k poruchám acidobazické rovnováhy či roztažení žaludku. „Ano, předávkovat jimi se dá. U antacid pak může dojít k průjmu či naopak zácpě, zvýšení hladiny hořčíku a draslíku v krvi a rozvratu vnitřního prostředí organismu, přidat se může nevolnost, zvracení či ochabování svalů,” varuje Pavla Horáková

Lidé hledají nejrychlejší úlevu

Právě Pancreolan je top v prodeji v kategorii léků na trávení. Patří mezi trávicí enzymy. „Jsou to enzymy, které napomáhají trávení základních živin – tuků, cukrů a bílkovin", vysvětluje Pavla Horáková. Jeho rychlý účinek je zřejmě důvodem jeho popularity. Existují však léky, jejichž účinek přetrvává 1–5 dní. Nazývají se inhibitory protonové pumpy. „Jejich účinek sice nastupuje pomaleji, protože postupně blokují vylučování žaludeční kyseliny, avšak efekt je dlouhodobější,“ doplňuje lékárnice. Patří sem například volně prodejné léky Helicid nebo Nolpaza. Tady je také na místě opatrnost. Dlouhodobé užívání inhibitorů protonové pumpy může vést podle Pavly Horákové k nedostatku některých vitaminů a minerálů (vitamin B12, železo, vápník, hořčík), střevním infekcím z nedostatečné kyselosti žaludku či osteoporóze z nedostatku vápníku.

Lékárna.cz aktuálně eviduje malé výpadky v distribuci u některých produktů, chybí např. některé glycerinové čípky upřednostňované při problémech se zácpou dětí, Espumisan kapky. Asi nejznámější volně prodejný lék proti průjmu, Endiaron, také hlásí dlouhodobý výpadek. Abychom se cítili dobře, hledáme často přírodní formu na pomoc se žaludečním obtížemi. Pomohou nám produkty obsahující extrakty bylin, které podporují správnou funkci trávicího traktu. Pozor! „Za lékařem je nezbytné zajít v případě, že příznaky neustupují ani po podání léků, opakují se a trvají déle než 14 dní. Rovněž v případě, že bolest břicha se zintenzivňuje, přidá se teplota či vysilující zvracení. Samozřejmě snažme se tomuto všemu vyhnout. Jezme i pijme o Velikonocích s mírou,” uzavírá Pavla Horáková.


publikováno: 6. 4. 2023, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: lékárna, prevence, přejídání, Velikonoce, zažívání

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+