Víte co znamenají symboly na rybích konzervách? | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Víte co znamenají symboly na rybích konzervách?

11. 12. 2015

Odborníci se shodují, že pro optimální příjem Omega 3 mastných kyselin byste do jídelníčku měli alespoň dvakrát týdně zařadit rybu. Zeměpisná poloha Česka ale nedovoluje, abychom konzumovali čerstvé mořské ryby, které jsou jejich významným zdrojem. Jednoduché a cenově dostupné řešení tak představují rybí konzervy. Všimli jste si někdy, jaké symboly se na konzervách vyskytují? Pojďte s námi rozklíčovat význam těch nejčastějších.

Certifikát MSC

Bílá rybka na modrém podkladu, to je certifikát MSC neboli Marine Stewardship Council. Udílí jej celosvětová organizace stejného jména a vztahuje se na více druhů ryb, mořských plodů a živočichů. „Certifikát MSC v podstatě zaručuje původ ryby z udržitelného rybolovu,“ přibližuje Jan Pražák ze společnosti Baltaxia, která do Čech takto certifikované konzervy dováží. „Udržitelný rybolov vystihuje několik zásad, mimo jiné chytání jen takového množství, aby rybí populace zůstala na zdravé úrovni, případně mohla být v daném místě znovu obnovena. Rybáři se o svoji oblast starají, používají šetrné způsoby lovu, které na rozdíl od obřích kruhových sítí eliminují riziko nechtěných úlovků,“ doplňuje Pražák.

Dolphin Safe (Dolphin Friendly)

Další ze zkratek mající ekologický podtext. Najdete ji na tuňácích v konzervách a znamená, že při lovu těchto kousků nedošlo k usmrcení žádných delfínů. „Delfíni totiž hejna tuňáků s oblibou doprovází, proto je rybáři využívají jako indikátory míst, kde spustit kruhové sítě. V nich pak ovšem nekončí jen tuňáci, ale právě i jejich věrní druzi – delfíni,“ vysvětluje Jan Pražák. Koupí takto označených výrobků vystavíte nechtěným úlovkům v podobě delfínů jasnou stopku.

Friend of the Sea

Uvidíte-li na konzervě symbol plachetnice, narazili jste na produkt s certifikátem Friend of the Sea. Podobně jako MSC zaručuje původ suroviny z udržitelného rybolovu a akvakultury, navíc ho ale mohou získat i chovatelé ryb v umělých nádržích. Friend of the Sea dbá mimo jiné na ochranu ekosystémů, zejména mokřadů a mangrovů.

Omega 3

Tato zkratka se vztahuje k již zmiňovaným Omega 3 mastným kyselinám. Jednoduše informuje, že zvolená konzerva splňuje určitý minimální limit jejich obsahu, konkrétně nejdůležitějších kyselin EPA + DHA. Omega 3 mastné kyseliny mají příznivý vliv na prevenci srdečně-cévních chorob, u dětí pak mohou ovlivňovat například hyperaktivitu, soustředění ve škole či IQ.


publikováno: 11. 12. 2015, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: nákupy, ryby

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+