Vyvážení jídelníčku a tipy na hubnutí | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví


Vyvážení jídelníčku a tipy na hubnutí

28. 5. 2021

Nikdy není pozdě na to pustit se do formování svojí postavy, aby vypadala v létě v plavkách výborně. Cesta ke štíhlému pasu a vypracovaným stehnům vede přes vyvážený jídelníček a dostatek pohybu. Bohužel není vždy snadné vše zkombinovat tak, aby došlo k rychlému a trvalému zlepšení. V tomto článku se podívámena to, jak si vytvořit ideální jídelníček a také na další tipy, jak shodit přebytečná kila.

Jak na jídelníček?

Pokud si skládáte svůj vlastní jídelníček, myslete na to, že je především důležité ho mít vyvážený. Poprvé je ideální svůj potenciální jídelníček zkonzultovat s nějakým odborníkem, který vám poradí, jak všechno uspořádat. Je totiž klíčové, aby váš jídelníček obsahoval dostatek bílkovin, vlákniny a vitamínů i minerálních lá­tek.

Jednou z velmi důležitých látek pro naše tělo jsou tedy i bílkoviny. Ty můžeme získávat z celé řady přirozených zdrojů jako je například maso, ale obzvlášť pro ty, kteří aktivně sportují, může být užitečné využití proteinových prášků, aby měli dostatek bílkovin. Tyto proteinové prášky je možné například rozpustit ve vodě a vypít nebo je přidávat do různých jídel. Obvykle se vyrábějí ze syrovátky, bílků nebo sojových a hrachových proteinů. Bez problémů seženete i proteiny pro vegetariány a vegany, kteří si bílkoviny také potřebují doplnit.

Nezapomeňte také cvičit

Hubnutí se bohužel ve většině případů pouze po úpravě jídelníčku nedočkáte. Je potřeba ke zdravému jídlu přidat ještě přiměřené množství fyzické aktivity, ideálně nějaké aerobního typu. Můžete vyzkoušet třeba různé druhy kardia, běhání, jízdu na kole a další. Pokud je vaším hlavním cílem opravdu shození přebytečných kil, doporučujeme aerobní cvičení pro spalování tuků, které je typické delší dobou cvičení se střední intenzitou námahy.

Krabičkové diety

Pokud si nechcete vše organizovat sami a raději se svěříte do rukou odborníkům, můžete se přihlásit k některému typu diet, během kterých budete jídlo dostávat už hotové v pečlivě napočítaných a naměřených množstvích a složeních, která budou ideální právě pro vaši postavu. Podívejte se například na recenze ketodiet, které jsou založené na proteinových jídlech a nápojích. U těchto diet se nemusíte bát žádného hladovění, protože jídla je dostatek a krabičkové jídlo můžete ještě sami doplňovat o zeleninu, vybrané druhy ovoce a další potraviny.

Na trhu najdete i mnoho dalších krabičkových diet. Můžete si zvolit například vegetariánské nebo veganské diety. Populární je také low carb dieta, která je založená na tom, že je přijímáno pouze malé množství sacharidů. Další možností je například paleo dieta, kde je napodobován pravěký jídelníček. Nejlepší pro rozhodnutí je si projít zkušenosti těch, kteří různé diety drželi a objevit to pravé, co bude vyhovovat vám.

Další hubnoucí tipy

Na co dalšího byste si během hubnutí měli dát pozor? Zaprvé nekontrolujte svou váhu, ale míry. Díky cvičení můžete nabrat svaly, které jsou těžší a také zadržovat vodu. Podle váhy byste tak možná měli pocit, že je vaše snažení vlastně k ničemu.

Pokud se snažíte zhubnout, vyhýbejte se nejen slazeným nápojům, ale také alkoholu, po kterém se někdy také přibírá. Naopak pijte velké množství vody, což je velmi prospěšné. Vyzkoušet můžete také možnost jednou za týden si dát jídlo mimo jídelníček. Až vyrazíte s přáteli na večeři klidně si objednejte burger nebo hovězí burrito. Uvidíte, že si na něm pochutnáte a zároveň kvůli občasnému podvodu se vaše plány na zhubnutí nezhatí a je to účinný způsob, jak uspokojit svou chuť na něco nezdravého.

Pamatujte na to, že cesta k novému jídelníčku může být složitá a neměli byste se vzdávat po několika dnech ani týdnech. V případě, že si sami nevíte rady, určitě neváhejte a oslovte nějakého nutričního specialistu, který vám pomůže upravit jídelníček tak, abyste podle něj měli ideální výživu, ale zároveň také abyste se dostatečně najedli. Určitě nezapomínejte především na aktivní pohyb, který vás bude bavit a budete z něj mít radost…


publikováno: 28. 5. 2021, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: bílkoviny, cvičení, dieta, hubnutí

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+